Vlajka CSFlag EN
logo CDV

Zajímavosti

 

Dopravní bezpečnost a dopravní nehody

7. května 2011

Dopravní bezpečnost můžeme definovat jako ochranu života, zdraví a majetku v provozu na pozemních komunikacích. Tradiční metodou jejího měření jsou dopravní nehody. Jejich sledování, srovnávání, klasifikace a rozbor jsou vyjádřeny statistickým rozborem dopravní nehodovosti. Tyto parametry jsou pak porovnávány. Za negativní dopady dopravního provozu považujeme dopravní nehodovost, sociálně psychologické negativní jevy a ohrožování životního prostředí.

Celý článek »

Řízení pod vlivem alkoholu a drog

7. května 2011

Velmi nebezpečnými jsou řidiči, kteří usedají za volant po požití alkoholu. Alkohol je považován za psychotropní látku, která mění chemickou rovnováhu mozku. To vede k negativní změně psychických funkcí a procesů. Alkohol nejvíce ovlivňuje zrakové vnímání a zrakovou paměť. Člověk se díky alkoholu cítí sebevědoměji, má sníženou sebekontrolu, zhoršenou koncentraci, zhoršenou motoriku, roste jeho odvaha a sebejistota, padají zábrany. Řidič má větší sklony k soutěžení a rizikovému předjíždění, přestává respektovat dopravní předpisy, chybně řadí rychlosti, plete se, zapomíná rozsvítit světla nebo se připoutat apod.

Celý článek »

Stres při řízení

7. května 2011

Slovo stres obvykle překládáme jako zátěž. Stres vzniká tehdy, pokud nároky činností a prostředí nejsou v rovnováze s řidičovými schopnostmi a jeho individuálními vlastnostmi, a on není schopen se s nimi vyrovnat nebo je zvládat. Řízení dopravního prostředku může být spojeno se zátěží, která v důsledku snižuje řidičovu výkonnost.

Celý článek »
frantisek.vomacka@cdv.cz